Dáváme k dispozici letošní šifry včetně jejich řešení. Pokud si chcete zkusit šifry vyluštit sami, nepokračujte ve čtení článku a pouze si stáhněte soubor se šiframi.
Bohužel zde nemůžeme dát letošní dřívkovou šifru, takže pokud jste nebyli na Procházce, tak máte smůlu. 🙂 Kromě ní zde ovšem jsou všechny šifry.
Zvířátková šifra byla ve svém principu velmi jednoduchá a nejsložitější na ní bylo opravdu uvěřit, že je tak jednoduchá. Každé zvíře se musí doplnit do tabulky do sloupce, u kterého je nakresleno, a ze svého směru. Existuje jen jedna možnost, jak toto učinit (na začátku je dobré použít některé z dlouhých zvířat, např. nosorožce). Následně pouze přečteme tmavá pole.
U Popisků je důležité si všimnout, že názvy obrázků (např. Eben nebo srp) jsou obráceně slova, která vzniknou z dolních slovních spojení (obloha => nebe, Zkratka Procházky růžovým sadem => PRS). Když takto získané dvojice spojíme, jejich spojnice vede pokaždé přes černou tečku. Pořadí tečky označuje, kolikáté písmeno z názvu obrázků použijeme. Tyto písmena seřadíme podle délky spojnic a získáme tím zprávu.
U Puntíků si musíte všimnout, že mezi některými puntíky jsou větší mezery než mezi jinými. Když tyto mezery použijeme jako rozdělení, vznikne nám 18 obdélníčků. Každý tento obdélník je jedno písmeno. O jaké písmeno se jedná zjistíme pomocí čísel v puntících, které vždy označují počet vazeb v jednotlivých bodech/zlomech. Např. H bude tedy vypadat tak, že v horních rozích budou puntíky s jedničkou (pouze vazba zespodu), uprostřed vlevo i v pravo se trojkou (vazba zespodu, zvrchu a zprava/zleva) a dolních rozích opět s jedničkou (vazba zvrchu), O naopak nebude mít vazbu žádnou, jelikož zde není žádný zlom.
Šifra Roznášení kombinovala dvě části, mapu a zprávu. Pomocí zprávy jste určili cestu, kterou se (prý) letos roznášely šifry. Následně je třeba porovnat mapu, kterou jste dostali u šifry, s mapou, kterou máte od začátku. Při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že některé nadmořské výšky jsou jiné. Zjištěním rozdílu mezi výškami a převedením na písmeno získáte písmena do zprávy, které poté pouze seřadíte dle toho, jak jimi roznášející postupně procházel.
U Fotbalové bylo nejdůležitější rozestavení jednotlivých týmů a zároveň pohyb míče. Když jste si oba týmy rozestavili, z přihrávek mezi jednotlivými posty vám vyšlo písmeno. Každá ztráta míče znamená konec jednoho písmena.
U šifry s názvem 9×9 již název radí, že se jedná o sudoku a zadání jsou souřadnice s určením jednotlivých čísel. Po jejich vypsání do tabulky 9×9 a doplnění sudoku již pouze vypočítáme příklady a převedeme čísla na písmena.
Hru nemusíte (ale můžete ;-)) hrát, stačí si všimnout, že v každém kruhu je přesně 26 polí + 1 pole s číslem, jedná se tedy o abecedu. Začneme u kruhu s jedničkou a jdeme od jedničky po směru hodinových ručiček. Bereme každé pole s úkolem, jehož popisek je uvnitř našeho kruhu, a podle toho, o kolikáté pole jde, určíme písmeno. Takto obejdeme všech 10 kruhů a získáme zprávu.
Mapa je grafická šifra. V úvodních větách jsou skryta jména měst (např. Jihlava) a zároveň je v každé z nich číslo. Číslo určuje pořadí věty, město bod na mapě. Následně se podíváme na čísla ve spodní části šifry, kdy jeden řádek je jedno písmeno. Vždy použijeme město, u kterého je ve větě dané číslo, poté uděláme čáru k dalšímu, dalšímu atd. Takto vypíšeme do mapy písmeno.
U Biblických kaligramů je nutné, jak již název napovídá, použít Bibli. Verši jsou na obrázku vykresleny figury muže a ženy. U veršů z muže hledáme v daných odkazech muže a použijeme první písmeno jeho jména, u žen hledáme ženy. Takto získaná písmena seřadíme podle velikostí, jakou jsou verše napsány, a zjistíme zprávu.
Dřívka zde nemáte, ale luštily se jako rastr. Podle toho, nakolik zabarvené byly boky dřívek, jste je seřadili a následně poskládali tak, aby byly stejná čísla nad sebou. Vznikl vám tak prostor 5×3, ve kterém jako jediném bylo všech pět dřívek, a v něm jste přečetli písmenko z rastru.
Závěrečné šifry (ony plusové v tabulce) byly velmi jednoduché. Byla to klasická morseovka, text psaný pozadu a braillova abeceda.