Procházka nám skončila, a vy, kteří jste se na ni třeba nedostali, si zde můžete prohlédnout letošní šifry, kromě šifry LENTILKY, která nemá elektronickou podobu, proto ji už asi nikdy neuvidíte. Řešení šifer najdete v tomto článku pokud si ho celý zobrazíte.
ÚVODNÍ ŠIFRA
Nejdůležitější u této šifry je spočítat si, že má 6×13 políček, což znamená, že dva řádky dají dohromady 26 políček a takové dvojřádky tam jsou tři, tedy stejně, kolik je nad celou tabulkou textů oddělených čárkami. Do prvních dvou řádků je tedy potřeba podle abecedního umístění zapsat písmena „NAKRM I TYHLE“, do třetího a čtvrtého řádku „HRA U LENY“ a do posledních dvou řádků „PILOU TYRANE“. Vykreslí vám to v celé tabulce heslo „LIST“, jak vidíte na obrázku.
KŘÍŽENÍ KONĚ A OSLA
U šifry Křížení koně a osla je důležité všimnout si toho, že text o koních i o oslech je psán bezproporcionálním písmem a oba texty jsou velice podobně dlouhé/velké. Nápovědou vám také může být zmínění křížení jak v nadpisu, tak v textu o oslovi. Oba texty je totiž potřeba spolu zkřížit – tedy přeložit je přes sebe tak, aby se jednotlivé řádky obou textů překrývaly, tedy písmeno „K“ z nadpisu „KŮŇ“ bude přímo na písmenu „O“ z nadpisu „OSEL“. Řešením pak jsou ta písmena, která se po přiložení překrývají – tedy vyskytují v obou textech na obou místech. Při pečlivém hledání najdete právě tato písmena: „Mili lidi do Becvy ze SV smeru priteka“
BIBLICKÁ
U této šifry, jak už sám text napovídá, je potřeba využít Bibli, kterou jste dostali na startu. Pokud si v ní vyhledáte podle napsaných odkazů jednotlivé verše, mělo by vás zaujmout, že každý z veršů má pouze 6 slov, což navádí na Brailovo písmo. Pointou je, že všechna slova daného verše hledáte v textu před odkazem a ta slova, která se shodují vám podle jejich polohy ve verši určují písmeno v Brailově abecedě. Například v textu „Je tu dokonce napsaný jeho rodokmen: Admin, Arni, Chesróm, Fares,…“ a ve verši L 3:33: „Amínadab, Admin, Arni, Chesróm, Fares, Juda“ se shodují 2., 3., 4., a 5. slovo, což znamená, že se jedná o písmeno Brailovy abecedy, kde jsou 2., 3., 4. a 5. tečky černé, tedy T. Jednotlivá písmena je pak ještě nutné seřadit podle toho, jak jsou psané v Bibli (podle nápovědy v textu), což znamená, že první bude to písmeno, které je získané z verše Mt 5:2. Při správném seřazení vám vyjde toto: „potok dle nazvu vyse.“
DUHOVÝ TANGRAM
Ze všeho nejdříve si musíte všimnout tvarů nakreslených na druhé straně šifry, které musíte vystříhat a složit z nich výše uvedený útvar (ten, ve kterém jenapsaný název šifry) tak, aby jednotlivé barevné čáry na sebe navazovaly. Ve složeném útvaru pak je 7 různě barevných čar, přičemž jeden konec začíná uvnitř a druhý vychází pryč. Každá čára je v morseovce jedno slovo, které se čte od toho konce, který začíná uvnitř na tom konci čáry, který nevychází pryč. Malá smyčka znamená tečku a velká čárku, přejezd mezi dílky je přeěl mezi písmeny. Slova s epoté seřadí podle pořadí barev duhy od červené po fialovou. Výsledek je toto: „Tece kolem mista kde na mape znacka“
MAPA
Všechny obce vypsané v jednom kraji mají vždy jedno nebo nanejvýš dvě společná písmena. Tato písmena jsou řešením šifry a za sebe se musí poskládat podle počtu obcí zaznamenaných v daném kraji od nejmenšího (Praha – 2) do největšího (Zlínský kraj – 15). První písmeno zprávy se tedy vezme z názvů v hl. městě Praha, kde jsou místa Hradčany a Podolí, které mají společné jen jedno písmeno „D“, na které tedy zpráva začíná. Celkem vyjde: „dvou zkrizenych carek“.
Procházka nám skončila, a vy, kteří jste se na ni třeba nedostali, si zde můžete prohlédnout letošní šifry, kromě šifry LENTILKY, která nemá elektronickou podobu, proto ji už asi nikdy neuvidíte. Řešení šifer najdete v tomto článku pokud si ho celý zobrazíte.
ZRCADLA
V této šifře fungují čáry jako částečně propustná zrcadla a šipky jako vysílače paprsků. Začneme nejkratší šipkou a necháme paprsek projít x-1 zrcadel (čar) a od x-tého zrcadla se odrazit (x je číslo uvedené u šipky). U místa odrazu najdeme další čislo a to použijeme jako nové x. Takto pokračujeme, než dorazíme k 0. Paprsek nám takto vykreslí jedno písmeno. Pokračujeme s druhou nejmenší šipkou a následně takto projedeme všechny. Nakonec vyjde „45 metru na vychod od nej“.
POHÁDKA
Zásadní věci, které vás u tohoto zvláštního textu musí napadnout jsou, že mezi jednotlivými interpunkčními znaménky sou nejvíce 4 slova a tedy, že se jedná o morseovku. Další důležitý poznatek je, že v každém slově se vyskytuje nějaké i/y a v žádném slově se nevyskytují obě zároveň. Slova s i/í představují tedy tečky a slova s y/ý čárky. Například první písmeno je tedy určeno slovy „Povím dobrým lidem příběh“, což představuje „..-.“ tedy písmeno L. Celkem vyjde: „lezi dve klady pres potok“.
VÝLET
U této šifry bylo třeba si všimnout, že se zde velmi často opakují světové strany a zároveň každé velké písmeno je jedním z S, J, V nebo Z, tedy opět světových stran. Tuto informaci bylo nutno spojit dohromady a z každé věty vzít jeden směr jako kombinaci všech velkých písmen (takže S a V => severovýchod) a jeden jako kombinaci slovně zmíněných světových stran (tj. jih a západ => jihozápad). Když spojíte tyto dva směry, dostanete u každé věty směry odpovídající semaforové abecedě (jak radil i text šifry, kde organizátoři stáli na červenou). POpořadě vytvoří slova „polozeny nez jiny stejneho jmena.“
KDO UTEČE, VYHRAJE
Jak radí již název, v této šifře jde o to, které auto se jako první dostane ven z plánku. U něj pak vezneme první písmena z jeho jména i barvy a dostaneme první písmena zprávy. totéž učiníme i u dalších a dostaneme zprávu.
Pohyb aut se určuje podle písmen, jež jsou dole. R znamená rovně, Z zpět, L levá a P pravá. Tyto směry používáme vždy pouze v křižovatce, nikoli v zatáčkách (tam je jasné, kam jede, i když zatáčí).
Při určování, které auto vyjede jako první, dodržujeme pravidla silničního provozu a kromě toho se řídíme heslem, že každé auto se za jeden tah posune o jedno pole, může-li. Ovšem například když vjíždí na hlavní a po ní zrovna jede jiné auto, musí tento tah stát a čekat až bude mít hlavní volnou.
Při dodržení těchto pravidel vyjedou auta tak, že jejich úvodní písmena vytvoří zprávu, jež zní: „a na druhem brehu deset“
Krok #1
Krok #2
HŘBITOV
Na této šifře bylo zásadní povšimnout si, že všechna místa zmíněná jako místa úmrtí máte na mapě, kterou jste dostali po úvodní šifře. Zároveň se nejedná pouze o obydlená místa, ale také o kopce (Poskla), takže se nejedná o pouhou náhodu či snahu o umístění šifry do místních reálií. Dále můžeme vidět, že ve skutečnosti patří všichni nebožtíci do několika rodin. Tyto rodiny je třeba dát dohromady, seřadit podle roku, kdy umřeli, a spojením míst úmrtí na mapě vypsat jednotlivá písmena. Pořadí je určeno abecedním pořadí příjmení, jak radí i fakt, že každé písmeno v abecedě až do V je v příjmeních zastoupeno právě jednou. Zpráva zní: „metru po proudu lezi klic.“