Řešení šifer z PRS 2018

Níže najdete řešení šifer z letošní Procházky:

Křížovka: Po nalezení všech biblických veršů zjistíte, že ve všech verších je zmíněn nějaký pracovní nebo bojový nástroj. Jednotlivé nástroje je potřeba si vypsat a vzhledem k délce těchto slov pak existuje jediné možné řešení, jak tato slova vepsat do křížovky. Nejlepší je začít slovem kladivo, které je jediné sedmipísmenné.

sifra

Pexeso: V první řadě je potřeba si všimnout, že písmena u jednotlivých obrázků jsou vždy obsažena v pojmenování daného obrázku. Následně je potřeba použít oba shodné obrázky a všechna písmena, která jsou na nich vypsána k tomu, abyste zjistili, která písmena z názvu na kartičkách chybí. Ty postupně (od abecedně první dvojice) vypíšete a vyjde vám řešení.

pexeso_reseni

Obrázky: V textu jsou některá slova nahrazena obrázky, jejichž význam se ovšem do daných vět nehodí. Když jej ovšem nahradíte správným významem, lze si povšimnout, že u každé dvojice je pouze jedno jiné písmeno (například v první větě se jedná o „stanu“ (obrázek) a „stavu“ (slovo, které do věty skutečně patří). Když následně vezneme jediné jiné písmeno ze správných významů (tedy v první větě písmeno „v“) a postupně je přečteme, vyjde nám tajenka.

Tři v jednom: Zde nám už název napovídá, že v této šifře je toho schovaného více. Konkrétně se jedná o tři různé způsoby zašifrování, jejichž spojením nám vznikne řešení. Ke způsobům se dostaneme jednoduše – pro první písmeno vezneme všechny řádky a sloupce, u kterých je uvedená jednička, respektive přesněji řečeno jejich průniky. Když je přiložíme k sobě, vyjde nám rámeček 3×5, tedy rastr. Když to samé postupně uděláme i u dalších čísel, postupně nám pomocí výše zmíněného rastru, brejla a morseovky (kteréžto tři způsoby se pravidelně střídají) vyjde řešení.

8x jinak: I v této šifře radí již název. Další radou je počet myší, kterých je 26. Doplníme k nim abecedu a následně postupně 8x projedeme nejkratší cestu každé myši k sýru. V prvním kole kontrolujeme, jestli myš prošla přes číslo 1. Pokud ne, vypíšeme si její písmeno. Takto projedeme všechny písmena pro jedničku a následně pro všechny další čísla. Postupně se nám vypíše řešení.

Věty: První věc, která vás zaujme, jsou první písmena jednotlivých slov ve větách. Ta až na výjimky tvoří abecední posloupnost (a, b, c; nebo třeba s, t, u). Když z každé věty vezneme písmeno, které tuto posloupnost porušuje a postupně tato písmena přečteme, vyjde nám řešení.
Ukázka: Bylo nebylo otevřené podloubí.

Vrstevnice: A máme tady Dančinu oblíbenou šifru s mapou! Již na první pohled nás zaujmou tečky a když spočítáme, že jich je 26, máme napůl vyhráno. Doplníme na jejich místo abecedu. V mapě máme dvě barvy vrstevnic, podle názvu šifry poznáme, kterou z nich máme začít. U této barvy začneme číst na vrcholu kopce a postupujeme po vrstevnicích směrem dolů, přičemž čteme písmena, kterými procházíme. Poté totéž uděláme i u druhé barvy a máme řešení.

Pohádky: V této šifře nás vždy určitá část textu navádí na pohádkovou postavu. V této části se také nachází jedno či více čísel. Čísla určují, které písmeno z jména pohádkové postavy máme přečíst. Když takto přečteme postupně písmena ze všech jmen, získáme řešení.
Ukázka: Když jsem se ráno vzbudil, bylo krásné počasí přímo vybízející k procházce. V tom nejhlubším lese jsem potkal kluka šplhajícího po stromě. Prý se snaží najít cestu domů, ale první ani druhý pokus nevyšel.
=> Jeníček

Čáry: Tuto šifru vyřešíme tak, že že každou čáru rozdělíme na třetiny. Poté tučně vyznačme střední třetinu, která vytvoří písmena. Tato písmena následně pouze přečteme.

Čáry s čísly: Z osmi různých směrů, do kterých míří čáry v této šifře, rozpoznáme, že se jedná o semafor. Jeden směr je určený nakresleno čárou, druhý získáme tak, že k dané čáře přičteme či odečteme číslo nacházející se u jejího konce. Zda přičítáme či odečítáme je určeno pozicí čísla na čáře (posouváme vždy na stranu, na které je číslo napsáno). Nakonec pouze přeložíme vzniklé směry (semafor) pomocí tabulek a máme řešení.

Řešení úvodní šifry zde psát nebudu, jelikož se jedná o šifru, kterou nelze dát elektronicky k dispozici, a každý, kdo na Procházce byl, ji také vyluštil. Takže kdo chcete vědět, jaké na Procházce bývají úvodní šifry, budete si muset Procházku sami projít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *